top of page
image00017-removebg-preview.png

Intervju s dr. Kranjčecom: Kirurško uklanjanje madeža jedina je pravilna metoda uklanjanje madeža. Lasersko uklanjanje treba izbjegavati!

  • Writer: Zoran Kranjčec
    Zoran Kranjčec
  • 30. sij
  • 3 min čitanja

Updated: 31. sij


Doktore, možete li nam objasniti što su madeži i zašto je važno pratiti ih?

Madeži, ili nevusi, su nakupine pigmentiranih stanica u koži. Većina njih je potpuno bezopasna, ali neki mogu predstavljati rizik, posebno ako se mijenjaju u obliku, boji ili veličini. Redovito praćenje madeža ključno je jer određene promjene mogu ukazivati na melanom, najopasniji oblik raka kože.

Kada pacijent treba razmišljati o uklanjanju madeža?

Postoji nekoliko razloga za uklanjanje madeža. Medicinski razlozi uključuju sumnju na malignitet, dok estetski razlozi mogu biti ako se madež nalazi na mjestu gdje smeta, primjerice kod brijanja ili odjeće koja ga iritira. Ili ako se madež vizualno ne sviđa pacijentu. No, uvijek naglašavam pacijentima da se madeži ne smiju uklanjati nestručnim metodama.

Postoje različite metode uklanjanja madeža. Možete li objasniti koja opcija je najsigurnija i najbolja za pacijente?

Svakako! Kirurško uklanjanje madeža je zlatni standard jer omogućuje potpuno uklanjanje madeža i, što je najvažnije, patohistološku analizu uklonjenog tkiva. To znači da dermatopatolog pod mikroskopom analizira tkivo kako bi se utvrdilo je li prisutna neka abnormalnost ili malignitet. Ovo je jedini način da sa sigurnošću znamo je li madež bio bezopasan ili ne.

Dakle, lasersko uklanjanje madeža nije dobra opcija?

Nažalost, nije. Lasersko uklanjanje koristi visokoenergetsko elektromagnetno zračenje specifičnih valnih duljina koje ciljaju pigment i na taj način oslobađaju velike količine energije što u konačnici uzrokuje toplinsko uništenje ciljnog tkiva. Iako se može činiti kao brza i jednostavna metoda, ona ima ozbiljne nedostatke. Prvo, tkivo se uništava i ne može se analizirati pod mikroskopom, što znači da gubimo priliku za ranu dijagnozu raka kože. Drugo, laser ne prodire duboko u kožu, pa madež može ostati djelomično prisutan u dubljim dijelovima kože i kasnije ponovno rasti. Treće, postoji rizik od "maskiranja maligniteta" – ako je madež bio potencijalno opasan, laser ukloni površinske promjene, a dublje stanice ostaju netaknute. Na taj način ispod sloja naoko zdrave kože može se razvijati maligni proces koji onda duže vrijeme neće moći biti zapažen.

To zvuči kao ozbiljan problem. Postoje li još neki rizici kod laserskog uklanjanja?

Da, svakako. Osim maskiranja malignih promjena, postoji i povećan rizik od infekcija, ožiljaka, hiperpigmentacije ili čak opeklina. Ako laser nije pravilno korišten, može doći do trajnih oštećenja kože. Nadalje, neki pacijenti primjećuju da se madeži vraćaju nakon laserskog tretmana, što znači da postupak nije bio učinkovit. Sve to čini lasersko uklanjanje lošim izborom kada pričamo o ovoj indikaciji.

Koji su ključni medicinski standardi kada je riječ o uklanjanju madeža?

Medicinske smjernice su jasne – svaki sumnjivi madež treba biti uklonjen na način koji omogućuje histološku analizu. To znači da lasersko uklanjanje ne može biti adekvatan medicinski postupak za sumnjive madeže. Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), rana dijagnoza i pravilno uklanjanje potencijalno malignih lezija ključni su za prevenciju melanoma. Ako se madež ukloni neadekvatno, možemo izgubiti dragocjeno vrijeme za otkrivanje i liječenje raka kože.

Možete li objasniti kako izgleda postupak kirurškog uklanjanja madeža?

Naravno. Kirurško uklanjanje madeža izvodi se u lokalnoj anesteziji i obično traje samo nekoliko minuta. Liječnik izrezuje madež zajedno s malim dijelom okolne kože kako bi osigurao da su uklonjene sve potencijalno problematične stanice do u zdrave rubove. Rana se zatim šiva i pacijent dobije upute o njezi. Najvažnije je da se sumnjivo tkivo šalje na patohistološku analizu, što omogućuje konačnu potvrdu dijagnoze.

Kakav je oporavak nakon kirurškog uklanjanja?

Vrlo jednostavan. Mjesto uklanjanja može biti malo osjetljivo nekoliko dana, ali većina pacijenata može nastaviti s uobičajenim aktivnostima odmah nakon zahvata. Konci se obično skidaju nakon tjedan ili dva, ovisno o lokaciji madeža. Ožiljak vremenom blijedi, a uz pravilnu njegu, može postati gotovo neprimjetan.

Što biste poručili pacijentima koji razmišljaju o uklanjanju madeža?

Najvažnije je da se prije bilo kakvog postupka konzultiraju sa stručnim liječnikom kojem mogu vjerovati. Nažalost postoje liječnici koji zanemaruju ovu opasnost i koriste lasersku metodu za uklanjanje madeža. Zato je najbitnija poruka ovog intervjua, podizanje svijesti o metodama uklanjanja madeža i njihovim rizicima. Ako se madež mora ukloniti, kirurška metoda je najsigurnija jer omogućuje potpunu dijagnozu i minimalizira rizike. Lasersko uklanjanje možda izgleda privlačno zbog bržeg zacjeljivanja i estetskih razloga, ali ne vrijedi riskirati zdravlje. Ako imate madež koji se mijenja ili vas zabrinjava, obavezno potražite stručni savjet – rana dijagnoza može spasiti život!
Nadam se da će ovo pomoći ljudima da donesu informirane odluke o zdravlju svoje kože.

 
 
 

Comments


bottom of page